Ułatwienia dostępu

WOJEWÓDZKIE BIURO GEODEZJI I TERENÓW ROLNYCH W GDAŃSKU
ul. Sucha 12, 80-531 Gdańsk

strona: www.wbgitr.gdansk.pl

tel.: (58) 343-00-87, (58) 343-00-90
e-mail: poczta@wbgitr.gdansk.pl
ePUAP: WBGITRGDA
NIP: 957-098–51-09; REGON: 220523800

PROGRAMOWANIE ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

ANALIZA ZMIAN W STRUKTURZE AGRARNEJ ORAZ PROGRAMOWANIE I KOORDYNACJA PRAC URZĄDZENIOWO – ROLNYCH NA OBSZARACH WIEJSKICH

Prace urządzeniowo – rolne uznaje się zabiegi techniczne i organizacyjne, uwzględniające uwarunkowania przyrodnicze, ekonomiczne i społeczne, które to zabiegi mają na celu dostosowanie struktury przestrzennej danego obszaru dla potrzeb racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej – zgodnie z zapisem Polskiej Normy PN-R-04151 „Gospodarka ziemią w rolnictwie – Terminologia” [1997].

 

„Analiza zmian w strukturze agrarnej oraz programowanie i koordynacja prac urządzeniowo-rolnych na obszarach wiejskich” jest opracowaniem obejmującym obszary wiejskie 123 gmin w 16 powiatach województwa pomorskiego, wykonywane na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku zgodnie z art. 7c ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Opracowanie dotyczy analizy danych objętych monitorowaniem zmian w sposobie użytkowania gruntów i ich bonitacji z okresu 3 lat oraz programowania i koordynacji prac urządzeniowo – rolnych na obszarach wiejskich województwa pomorskiego.

Programowanie i koordynacja prac urządzeniowo-rolnych wykonywane jest obecnie w oparciu o zrealizowane opracowania:

„Analiza do opracowania założeń do projektu scalania gruntów”,

– „Założenia do projektu scalenia gruntów”.

W tych oto opracowaniach wskazane są prace urządzeniowo – rolne, realizowane głównie za pomocą scalenia gruntów i następującego po nim zagospodarowania poscaleniowego w oparciu o ustawę o scalaniu i wymianie gruntów oraz opierających rozwój obszarów wiejskich o finansowanie ze środków UE oraz krajowych.

„Analiza do opracowania założeń do projektu scalenia gruntów” jest opracowaniem, dotyczącym o konieczności lub wskazania przeprowadzenia działania związanego ze scalaniem gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym na danym obszarze gminy, realizowanym w oparciu o ustawę o scalaniu i wymianie gruntów. Powyższe opracowanie jest współmierne z wykonanym „Programowaniem  prac urządzeniowo-rolnych dla gminy”.

 

 „Założenia do projektu scalenia gruntów” są obligatoryjnym opracowaniem, które należy wykonać w przypadku ubiegania się o dofinansowanie prac scaleniowych realizowanych wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym ze środków UE.

MONITOROWANIE ZMIAN W SPOSOBIE UŻYTKOWANIA GRUNTÓW ORAZ ICH BONITACJI

„Monitorowanie zmian w sposobie użytkowania gruntów oraz ich bonitacji” jest opracowaniem obejmującym obszary wiejskie 123 gmin w 16 powiatach województwa pomorskiego, wykonywane na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku zgodnie z art. 7c ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Opracowanie dotyczy zbierania co roku danych objętych ewidencją gruntów i budynków oraz  informacji w zakresie:

  • struktury użytków gruntowych,
  • struktury władania gruntów,
  • gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
  • jakości gleb,
  • gruntów rolnych i leśnych przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne,
  • gruntów rolnych wyłączonych z produkcji rolnej i kierunki ich wyłączenia z produkcji rolnej,
  • gruntów leśnych wyłączonych z produkcji leśnej i kierunki ich wyłączenia z produkcji leśnej,
  • gruntów podlegających rekultywacji i zagospodarowanych

Stały monitoring ma na celu określenie potrzeb i opracowania koniecznych planów do osiągnięcia optymalnych rozwoju obszarów wiejskich, a także nadzorowania prac urządzeniowo-rolnych.

PROGRAMOWANIE PRAC URZĄDZENIOWO-ROLNYCH

Programowanie prac urządzeniowo-rolnych oparte jest na kompleksowym urządzaniu obszarów wiejskich dla potrzeb racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

 

Celem programowania prac urzadzeniowo-rolnym jest stworzenie nowego układu przestrzenno-funkcjonalnego na obszarach wiejskich, przede wszystkim w odniesieniu do terenów rolnych.

 

Zakres programowania ww. prac daje realnie ukształtowaną przestrzeń obszarów wiejskich z poziomu gminy, przy wykorzystaniu dwóch podstawowych dokumentów planistycznych takich jak:

  • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dotyczącego całego obszaru gminy,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, ustalający przeznaczenie terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego a także określający sposoby ich zagospodarowania i zabudowy obszaru objętego planem.

 

„Programowanie prac urządzeniowo-rolnych dla gmin” ustala politykę przestrzenną obszarów wiejskich gminy oraz lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego, będącego podstawą do przygotowania specjalistycznej dokumentacji, tzw.:

  • Planów urządzeniowo-rolnych” na poziomie gminy.
  • „Projektów urządzeniowo-rolnych” na poziomie wsi.

 

W oparciu o ww. opracowania planistyczne, obejmujące zagadnienia związane z wielofunkcyjnym rozwojem obszarów wiejskich, a także ochroną środowiska przyrodniczego, krajobrazu oraz gruntów rolnych, pomoże gminie w wyborze i planowaniu zabiegów urządzeniowo – rolnych oraz ułatwi przygotowanie dokumentacji pozwalającej wykorzystać środki unijne na planowane zabiegi.